Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi rektörü Dr. Abbasi’den Azebaycan’a destek mesajı.

 • 07 Ekim 2020
  Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi rektörü Dr. Abbasi’den Azebaycan’a destek mesajı.

  Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi rektörü Dr. Abbasi’den Azebaycan’a destek mesajı.

   

  Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla

  أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ

   

  “Saldırıya uğrayanlara zulme mâruz kaldıkları için savaş izni verildi. Allah onları muzaffer kılmaya elbette kadirdir.”  Hac -39

   

  Son günlerde Azerbaycan ile Ermenistan arasında, işgal altındaki Karabağ bölgesi için çatışmalar yeniden başlamış bulunmaktadır.

   Bizler el-Mustafa Üniversitesi olarak dünyanın farklı bölgelerinden uluslararası bir şekilde   hem akademisyenlerle hem de eğitim alan öğrencilerimizle yakın ilişki halinde bulunmaktayız. En büyük idealimiz kardeşçe yaşamak ve barışçıl düşünceye sahip olmaktır.

  Dolayısıyla el-Mustafa Üniversitesi her zaman uluslararası hukuku esas almıştır. Şimdi de Karabağ meselesinde uluslararası hukuk gereğince Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu ilan ederiz. Yine en büyük temennimiz bu işgalin biran önce son bulması, adil ve kalıcı barışın gerçekleşmesi, yerlerinden edilenlerin yeniden topraklarına geri dönmesidir.

  Bize göre Karbağ’ın işgali Filistin’in işgali gibidir. Orada da Siyonist rejimin işgaline son vermesi gerektiğini ve Filistin’in asıl sahiplerine geri iade edilmesini her platformda savunmuşuzdur. Burada da Karabağ’ı aynen savunmaktayız. Uluslararası teşkilatlar beklentimiz ise işgalci tarafı, Azerbaycan'ın egemenliğini kabul etmeye ve işgali sona erdirmeye zorlamalarıdır.

  Fakat şunu da unutmayalım ve çok dikkat edelim ki; Siyonist rejim ve onun bölgemizdeki uzantısı tekfirci gruplar, ellerinde masum Şiilerin, Sünnilerin ve Hıristiyanların kanı bulunan bu maşalar Karabağ davamız için her an bir komplo düzenleye bilirler. Dolayısıyla Azerbaycan'ın değerli ve dik duruşlu aziz milleti çok dikkat etmelidir.

  Son olarak, bu savaşta şehit düşen erlerin kutsal ruhlarını selamlarken, Yüce Allah'tan Hak Cephesi'nin mutlak zaferini niyaz ediyoruz.

   

  Ali Abbasi

  Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi

  05.10.2020

  Kum / İran

   


Tüm Hakları Saklıdır © 2019    Web Tasarım   Acarnet